Czytając stare książki przygodowe, w których występowały konie, wspominano o okrywaniu konia derką po jego długim wyczerpującym biegu. Derki te miały za zadanie osuszyć zdrożonego konia, który pod wpływem wysiłku pokrywał się potem w postaci piany. Z tego powodu także obecnie okrywa się konie np. po skończonym biegu na zawodach wyścigowych. Powodów jednak na okrywanie koni derką jest znacznie.
Kiedy okrywać derką konia?
Ponieważ obecnie konie często startują w wyścigach, przechodzą intensywne treningi nawet zimą, pojawiła się konieczność okrywania konia derką częściej, niż to było w poprzednim stuleciu. Zimą koń wyścigowy jest golony z długiej gęstej sierści, aby mógł szybciej wyschnąć po szaleńczym biegu. Przykryty koń derką schnie krótko i dzięki temu wierzchowiec jest chroniony przed przeziębieniem. Ogolony koń narażony jest na wychłodzenie, dlatego należy zadbać o jego zdrowie, stosując odpowiedni wariant derki.
Jaką dopasować derkę dla konia?
Koniecznie należy dobrać derkę dla wierzchowca odpowiadającą posturze konia. Derka musi dobrze zwierzę okrywać, jednocześnie musi być wygodna ani za luźna, ani za obcisła. Należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest narzuta dla konia wykonana. Musi być miły w dotyku, aby nie drażnił delikatnej skóry konia. Konieczne jest także sprawdzenie, czy są odpowiednie pasy mocujące, aby derka leżała na grzbiecie konia bez przesuwania się. Niektóre derki zwłaszcza zimowe i przeciwdeszczowe mają dodatkowo kaptur chroniący szyję i głowę konia przed deszczem i mrozem.
Derka dla konia – która lepsza?
Każda pora roku wymaga, aby chronić konia przed warunkami pogodowymi. Derkę zakłada się koniowi także z innych powodów, np. po wyścigu lub na łące pełnej uciążliwych owadów.
Rodzaje derki dla konia:
- osuszająca,
- ocieplająca,
- przeciwdeszczowa,
- przeciwwiatrowa,
- moskitiera dla konia.
Każdy typ derki służy po to, by koń czuł się komfortowo i był zdrowy. Wszystkie derki powinny być wykonane z materiałów oddychających. Jedne będą miały za zadanie osuszyć wierzchowca z potu, drugie ochronić przed chłodem, słotą i innymi warunkami atmosferycznymi. Najcieplejsza i najgrubsza jest zimowa derka ocieplająca, natomiast najcieńsza to ta, która wykonana jest z przewiewnej siateczki chroniącej konia przed uciążliwymi muchami.