Relacje pomiędzy psem a człowiekiem bardzo często są przyjacielskie. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że my nie potrafimy szczekać, a one mówić. Mimo to z łatwością jednak budujemy pełną emocji więź. Jak jest to możliwe, że ludzie oraz psy porozumiewają się bez słów? Jak mocno objawia się empatia u psów?
Psy a uczucia – czy potrafią czuć?
Rozmawiając o psich uczuciach, powinniśmy na sam początek odpowiedzieć na pytanie, czy zwierzęta są w stanie odczuwać emocje w sposób podobny do naszego. Najnowsze badania to potwierdzają. Emocje odczuwają wszystkie zwierzęta, a już na pewno duże ssaki podobnie do nas. Dlatego też u wielu zwierząt empatia jest mocno zauważalna. Jednak i naukowcy od razu zadają sobie kolejne tu pytanie, czy istnieją takie to też i kategorie emocji, które zarezerwowane są tylko wyłącznie dla ludzi?
Tutaj ta sprawa nie jest już tak bardzo oczywista. Same emocje są niezwykle trudne do zrozumienia, ale i do zdefiniowania, nawet dla nas jedynego gatunku na świecie, który umie wszystko nazwać. Są emocje proste do nazwania, ale i zarazem zrozumienia, na przykład strach, złość, czy miłość. Wydaje się, że te podstawowe emocje i uczucia współdzielimy z wszystkimi gatunkami zwierząt. Empatia jest tutaj gołym okiem widoczna, bo tak my ludzie nazywamy te proste, jak i te ciężkie emocje.
Czy psy to mistrzowie empatii?
Dzisiaj już wiadomo nie tylko, że psie uczucia i emocje są podobne do tych naszych, ale też i mamy dowody na to, że psy rozumieją nasze emocje, ale i potrafią z nami je współodczuwać. To jest niezwykle ważna umiejętność, zwana empatią. Empatia to jak najbardziej zaawansowane umysłowo stworzenie na ziemi, takie, które jest w stanie wyobrazić sobie, co dzieje się w umyśle innych istot, ale i zarazem prawidłowe interpretować takowe sygnały przez nią wydawane. Cieszysz się? Fajnie, cieszę się z Tobą! Jest Ci smutno? Poczekaj, zaraz Cię pocieszę!
To zdecydowanie potrafią robić nasze psy, choć i naukowcy do niedawna mieli z tym dużo wątpliwości. Teraz jednak wiadomo, że empatia u psów rzeczywiście jest zauważalna nie tylko gołym okiem, ale i tym naukowym. Warto tutaj dodać, że w 2018 roku na amerykańskim John Hopkins University przeprowadzono pewien eksperyment, który jednoznacznie pokazał, że psy są zwierzętami, które są wyposażone w olbrzymią empatię i wprost trudno im znieść, kiedy czują, że ich opiekun cierpi.
Empatia u psów jest naturalna
Tak naprawdę pies potrafi czuć to samo co człowiek. Psy nie tylko odczuwają różnorodne uczucia tak samo, jak ludzie, ale również stres. Nasze czworonogi wręcz zestrajają się z naszym poziomem stresu. Dzieje się to tak, gdy na przykład wrócimy wściekli ze szkolnej wywiadówki, ale również i wtedy, kiedy odczuwamy stres przez wiele tygodni, czy też i miesięcy. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że pies wychowuje się w otoczeniu w jakim przebywa. Obecnie wiadomo, że zauważalna empatia u psów nie jest przypadkowa. Te zwierzęta mają bardzo rozbudowane zmysły, dzięki którym doskonale wiedzą w jakim stanie znajduje się obecnie ich opiekun. A jakie emocje może odczuwać nasz pies domowy?
Psy potrafią odczuwać m.in. takie emocje jak:
- radość i podekscytowanie – te emocje można zauważyć u psów gołym okiem w wielu sytuacjach,
- strach – psy odczuwają strach, jednak różnie go przedstawiają,
- gniew- psy odczuwają również gniew, który często okazywany jest w formie agresji,
- miłość i sympatia – ta emocja pokazywana jest różnie, w zależności od tego, jak bardzo uczuciowy jest pies,
- niepokój – psy odczuwają również niepokój, który pokazują np. poprzez odwracanie wzroku w drugą stronę,
- frustracja – często spotykaną emocją wśród psów jest także frustracja, która okazywana może być biernie i czynnie.
Podsumowując, psy rozumieją mimikę
Psy nie tylko odczuwają takie same emocje, jak my ludzie, ale i często rozumieją nasz wyraz twarzy. Na pewno właściciel psa nie raz zauważył, że pies doskonale dostosowuje się do tego, w jakim nastroju jest właściciel. Gdy wracamy do domu zestresowani, radośni, czy zmęczeni. Nie tylko to wywęszą, ale i są w stanie przeczytać nasze emocje z twarzy, co jest zupełnie fenomenalną, ale i niespotykaną u innych gatunków super umiejętnością. Przez tysiące lat życia z człowiekiem pies wykształcił w sobie zdolność rozpoznawania, ale i analizy emocji malujących się na ludzkiej twarzy. Dlatego tak ważna jest empatia pomiędzy psem a człowiekiem.